Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Paprika a její zdravotní účinky

Paprika patří do našeho jídelníčku už mnoho let. Do Evropy se dostaly díky Kryštofu Kolumbovi. Velmi oblíbené jsou v Americe, v Maďarsku a u nás v České republice. Můžeme je jíst syrové jako součást zeleninového salátu nebo je přidat do leča, zeleninových a masových směsí nebo je naplnit mletým masem a dát zapéct. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv recept, určitě vám bude chutnat.

 

Papriky dodají jídlu nejen chuť, ale i barevnost. Dříve se papriky pěstovaly především v tropech, ale dnes se jim daří téměř všude. U nás se jim skvěle daří ve sklenících. Paprika obsahuje více než 90 % vody, hodně vlákniny, vitaminů a minerálů. Naopak má minimum tuku, sacharidů a kalorií. Každá paprika obsahuje kapsaicin. Tato látka určuje, jak moc bude paprika pálit. Zvonovité papriky (nejčastěji mívají barvu žlutou, oranžovou, červenou nebo zelenou) mají chuť sladkou, i přesto, že trochu kapsaicinu obsahují. Nejvíce kapsaicinu obsahují chilli papričky Habanero, Jalapeňo a Naga.

 

Druhy paprik:

Obsahují velké množství betakarotenu, který pozitivně působí na pleť, chrání ji při slunění a zabraňuje stárnutí pleti. Červená paprika obsahuje také rutin, který chrání cévy před kornatěním a udržuje je pružné. Najdeme v nich také zinek, který působí blahodárně na vlasy, svaly a nehty.

  • Žluté papriky

Jsou zdrojem vitaminu E, zeaxanthinu a luteinu. Tyto látky chrání imunitu před poškozením volnými radikál. Snižují tak riziko vzniku civilizačních onemocnění a šedého zákalu.

  • Zelené papriky

Obsahují kyselinu listovou, která je vhodná zejména pro těhotné ženy. Působí totiž pozitivně na vývoj nervové soustavy dítěte. Podporují krvetvorbu, zlepšují psychickou pohodu a zpomalují stárnutí organismu.

 

Kapsaicin v paprikách je výborný k hubnutí. Jeho konzumace tělo zahřívá a to pak vydává mnohem více energie. Kapsaicin navíc podporuje trávení a urychluje metabolismus. Papriky vám budou chutnat syrové i povařené, dušené nebo zapečené.

Comments are closed.