Nechat dřevěné povrchy bez jakéhokoliv ošetření se téměř rovná jejich zničení. Byť není dřevo nijak extrémně křehkým materiálem, dát si práci s tím se o něj řádně postarat, se vzhledem k životnosti a odolnosti jednoznačně vyplatí. Vše může začít například impregnací na dřevo, která vytvoří základní ochrannou vrstvu, na níž se mohou dále kupit další nátěry. Například lazury na dřevo jsou variantou, při které zůstává zachována přirozená kresba dřeva, navíc jsou to nátěry snadno obnovitelné.
Začínáme s impregnací
Ale vraťme se na začátek, k již zmiňované impregnaci na dřevo. Naimpregnovat dřevo, to by mělo být tím prvním stupněm ochrany, který se na jakémkoliv dřevěném povrchu provede. Díky tomu totiž řeknete stop modrání, plísním a dalším škůdcům, kterým dřevo připadá jako ten nejvhodnější materiál pro svoji zákeřnou činnost. Zároveň můžete docílit i snížení spotřeby barvy při finálním nátěru, jelikož impregnační nátěr působí do hloubky a zvyšuje přilnavost další barevné vrstvy.
Čistíme staré dřevo
Občas se může stát, že je z jakéhokoliv důvodu potřeba vyčistit dřevěný povrch, který se na světě již nějakou tu chvíli nachází. A to je právě čas pro bělení dřeva. Přípravky na bělení dřeva dokáží odstranit zelený povlak či typické šedé zbarvení, které indikuje, že se v minulosti o dřevo nikdo moc nestaral. Lze je použít na jakoukoliv dřevinu, ideálním místem aplikace je zahradní nábytek či zahradní parkety. Jedná se o bezbarvý nátěr, takže o narušení původního barevného odstínu nemusíte mít starost.
Krycí barva na závěr
Pokud již máte dřevo naimpregnované, případně očištěné, je nejvyšší čas na finální nátěr. Jako dělané jsou na to krycí barvy, které v mnoha různých odstínech poskytují dlouhou životnost v kombinaci s ochrannou funkcí. Dalším argumentem pro použití krycí barvy je její snadná aplikace. Díky tomu, že rychle zasychá a není cítit je práce s ní hračkou.